92

این ۵ کار را انجام دهید و تغییری که مد نظرتان است را ببینید.

چرا اکثر مردم نمی توانند کارهای چالش انگیز، مانند کاهش وزن یا تناسب اندام را ادامه دهند؟ آنها در ابتدا کوچک هستند اما بلافاصله طاقت فرسا می شوند.

در ابتدا همه چیز خوب است اما خیلی زود دیگر تغییری ایجاد نمی کنند.

چرا به هر دری می زنید نمی شود؟

تلاش برای به هر دری زدن غیرقابل درک است. کاهش وزن را در نظر بگیرید، دشوار است. بنابراین تصمیم می گیریم که تنها راه موفقیت، اتخاذ برنامه جامع و پیچیده ای از رژیم و ورزش است که تغییرات چشمگیر را طلب می کند.

و در یک یا حداکثر دو روز، این برنامه جامع، سخت و طاقت فرسا می شود و حفظ آن به نظر ناممکن می رسد.

پس آن را رها می کنیم.

کم کم بی خیال برنامه و تمرین می شویم. درست مثل اینکه صبح دیر از خواب برخاسته ایم و وقت درست کردن تخم مرغ نداریم و در ماشین دو تا دونات می خوریم. یا اینکه کودکمان در مدرسه مراسمی دارد و شما نمی توانید عصر به جاگینگ ( آهسته دویدن ) بروید. یا اینکه بخشی از کارهایمان را به خانه آورده ایم و وقت باشگاه رفتن را ندارید.

و به این ترتیب به زودی دیگر هیچ تغییری را مشاهده نمی کنید و به همان نقطه آغاز باز می گردیم. البته نه دقیقا همان نقطه آغاز – اکنون حس بدی نسبت به خودمان داریم که نتوانسته ایم در آنچه انجام می دادیم عزممان را جزم کنیم.

به نظر آشنا می آید؟

برنامه های تناسب اندام یا کاهش وزن بدون نقص هستند. مشکل در برنامه نیست – در واقع مشکل در این است که این برنامه مستلزم تغییرات بزرگی در سبک زندگی و فعالیتهای روزانه مان است. غیرممکن است در عرض یک شب همه چیز را تغییر داد. پس هنگامی که کاری را فراموش می کنید یا وعده های غذایی تان بهم می خورد احساس می کنید کاملا شکست خورده اید. و خیلی زود برنامه جامع مان از بین می رود و فکر می کنیم:

اگر نمی توانم این برنامه را کامل انجام دهم، دلیلی ندارد که هیچ کدام از این کارها را بکنم.
بنابراین از برنامه مان دست می کشیم.

دیدگاه بهتری وجود دارد. بلافاصله شروع به تقلا کردن نکنید. وقت خود را با اتخاذ جدیدترین رژیم روز یا برنامه های تناسب اندام رایج هدر ندهید. مهم نیست برنامه تان چقدر فوق العاده باشد، اگر با عجله کنید و به هر دری بزنید، خیلی زود از آن زده می شوید.

در عوض ، با تغییراتی کوچک در زندگی روزانه تان شروع کنید. بزودی اندکی وزن کم خواهید کرد و احساس بهتری خواهید داشت. آنگاه اضافه کردن عادت های سلامتی دیگر به برنامه روزانه تان بسیار آسانتر خواهد بود.

به مرور زمان تغییر کردن به شما کمک می کند سبک زندگی جدیدی را بوجود آورید – به طریقی نسبتا آسانتر – که قادر باشید آن را ادامه دهید.

بنابراین اکنون این ۵ تغییر را اعمال کنید.

1- قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب بنوشید.

همه نیاز دارند آب بنوشند. این یک حقیقت است. بعلاوه وقتی قبل از غذا یک لیوان آب می نوشید، احساس پری خواهید کرد و دیگر هنگام گرسنگی مانند قبل تمایل به خوردن ندارید.

2- یک وعده غذای واقعا سالم نوش جان کنید.

یک وعده غذایی انتخاب کنید. تنها یکی .آنگاه چیزی که می خورید را تغییر دهید. اگر ناهار است ، یک قسمت پروتئین به اندازه کف دستتان، مقداری سبزی یا میوه و ۴ یا ۵ مغز بادام بخورید.

می دانم غذای زیادی نیست اما از آن چیزی که اکنون می خورید سالم تر است و مهم تر این که به شما امکان می دهد برای کنترل بهتر قسمت های غذایتان قدمی هرچند کوچک بر دارید.

یه عنوان نمونه هایی دیگر: یک عدد کنسرو ماهی به همراه دو عدد سیب بخورید، یا فیله مرغ پوست کنده و مقداری خیار. فقط مطمئن شوید که آن را از قبل آماده کرده اید – در این صورت مجبور نیستید تصمیم بگیرید چه غذای سالمی بخورید. کافیست بخواهید.

3-از وقت نهارتان استفاده کنید و فعال باشید.

غذا خوردن نیم ساعت یا یک ساعت طول نمی کشد. بنابراین از وقتی که برای ناهار دارید استفاده کنید. بروید و قدم بزنید. ( چه بهتر اگر دوستی پیدا کنید و قرارهای پیاده روی بگذارید. ) یا تمرین های کششی ، شنا سوئدی یا دراز نشست انجام دهید.

مهم نیست چکار می کنید. اندکی کالری سوزانده، استرس را کاهش داده و وقتی پشت میز کارتان می نشینید، حال تان بهتر خواهد بود.

و بدون آنکه چیزی به برنامه شلوغتان اضافه کنید، تناسب اندام را بخشی از سبک زندگی روزانه تان قرار می دهید.

4- یک وعده جایگزین بخورید.

بسیار خوب، بیشتر فست فودهای پروتئینی مزه خاک اره می دهند. اما اکثرا هم مغذی و کم کالری هستند و گرسنگی غیرقابل انکاری که بعد از ظهر به علت نهار سبکتان احساس می کنید را رفع میکند.

چندان خود را پابند ارزش های غذایی نکنید؛ یک خوراکی را که حاوی ۱۰ یا ۱۵ گرم پروتئین است انتخاب کنید ( یک خوراکی پروتئین دار نه یک خوراکی کالری دار) و حالتان جا خواهد آمد.

خوردن میان وعده های صبح یا بعدازظهر تنها فاصله میان وعده های غذایی اصلی را از بین نمی برد؛ راهیست برای شکلگیری این عادت که وعده های غذایی اندک تری بخورید، عادتی که نهایتا خود را باآن وفق خواهید داد.

و سرانجام یک عادت پاداشی برای یک بار در هفته:

5- چالشی فیزیکی داشته باشید و لذت ببرید.

اگر بتوانید بی وقفه ۴ یا ۵ بار در هفته به باشگاه بروید بسیار عالی خواهد بود اما اگر از صفر شروع کرده اید، یک باره به یک باشگاهی قهار تبدیل شدن غیرمنطقی خواهد بود. به جای آن، یک بار در هفته کاری دشوار و هیجان انگیز انجام دهید. به یک پیاده روی طولانی یا دوچرخه سواری طولانی بروید. کوهنوردی کنید.

اطمینان پیدا کنید یک دستاورد دارید نه یک آزمون. تصمیم نگیرید ۶ کیلومتر روی تردمیل راه بروید؛ این یک آزمون است. تا خانه دوستتان ۶ کیلومتر پیاده روی کنید. روی دوچرخه ۲۰ کیلومتر رکاب نزنید ؛ با دوچرخه به یک کافی شاپ بروید، یک خوراکی مختصر بخرید و به خانه بازگردید.

فعالیت تان باید بر اساس یک دستاورد باشد؛ بسیار هیجان انگیزتر است که بگوییم به قله فلان رفتم تا اینکه بگویید ۵ کیلومتر روی تردمیل با شیب ۸ درجه راه رفتم. دستاوردها لذت بخش اند؛ گویی چیزهایی هستند که تصمیم به انجام آن گرفته اید. آزمون ها خسته کننده اند مانند چیزهایی هستند که که مجبور به انجام آن هستید.

هرگاه یک کار هفتگی را به اتمام می رسانید مقداری کالری سوزانده، تناسب اندامتان را بهبود بخشیده، و به خود یاآوری کرده اید که هنوز می توانید کارهای جالب انجام دهید.

وقتی بپذیرید که هنوز می توانید کارهای جالب انجام دهید – مهم نیست تا چه اندازه فیزیکی باشد – انگیزه لازم برای تغییرات مثبت را خواهید یافت.

و سرانجام روزی خواهید فهمید که بدون اینکه خوتان متوجه شده باشید ، به هدفتان رسیده اید.