168-300x180
شش عادت غذایی انرژی‌ زا

خوراکی‌ هایی که می‌خوریم  به اینکه در طول روز انرژی داشته باشیم  کمک می‌ کنند در میان انواع خوراکی‌ ها موادغذایی تنظیم‌ کننده قندخون  مثل برنج ، قهوه‌ای ، نان کامل و  نقش بیشتری در بانشاط‌ تر کردن ما دارند و باعث بهبود خلق و خو می‌ شوند

به گزارش آلا متو به نقل از سلا مت  امروز تعدادی از این خوراکی‌ ها و برخی از عادت‌ های غذایی موثر در افزایش نشاط و انرژی را به شما معرفی می‌ کنیم .

1 – آجیل خام
مغزهای خامی مانند پسته ، بادام و بادام هندی ، پروتئین و منیزیم قابل‌ ملا حظه‌ای دارند. منیزیم نقش کلیدی در متابولیسم قند و تامین انرژی بدن بازی می‌ کندبنابراین خوردن منابع غذایی حاوی آن مانند غلات کامل و برخی ماهی‌ ها مانند مغزهای یاد شده باعث انرژی داشتن شما در طول روز می‌ شود.

2 – گوشت بدون چربی
گوشت بدون چربی گوساله ، بوقلمون و پوست‌ گرفته مرغ ، از منابع پروتئین به شمار می‌روند و سرشار از اسیدآمینه‌ای به نام تیروزین هستند.این اسید‌آمینه تقویت‌ کننده سطح دو ترکیب شیمیاییبه نام‌های دوپامین و نوراپی‌ نفرین است که در افزایش تمرکز نقش دارند. این گوشت‌ ها ویتامین B12 نیز دارند و دریافتشان از بروز بی‌ خوابی و افسردگی پیشگیری می‌کندبنابراین برای داشتن خلق‌و‌خوی بهتر آنها را در وعده‌های اصلی‌ تان بگنجانید.

3 – ماهی چرب
ماهی‌ های چرب مانند ماهی سالمون ، سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که از بدن در مقابل افسردگی و بیماری‌ های قلبی محافظت می‌ کند. به غیر از ماهی‌ هامغزها و انواع سبزی‌های برگ سبز تیره نیز چنین اثری دارند. به همین دلیل توصیه می‌ شود در هفته ماهی را نیز از قلم نیندازید.

4 – سبزی‌های برگ سبز
فولاتی که از طریق مصرف سبزی‌ های برگ سبز مثل اسفناج و کاهو دریافت می‌ شود، احتمال ابتلا به افسردگی را کم می‌کند. به همین دلیل مصرف سالاد تهیه‌ شده از آنها در طول روز توصیه می‌شود.

5 – آب
دریافت آب کافی نیز از بروز خستگی پیشگیری می‌ کند. مطالعات نشان داده‌اند کم‌آبی ( حتی در حد متوسط ) می‌ تواند به کاهش متابولیسم بدن منجر و موجب شود تا انرژی کمی در طول روز داشته باشید. راه‌حل این مشکل بسیار ساده است ؛ نوشیدن کافی آب و دیگر نوشیدنی‌ های غیر شیرین در طول روز.

6- فیبر فراوان
دریافت فیبر به داشتن انرژی و نشاط در طول روز کمک می‌ کند اما بسیاری از افراد فیبر کافی دریافت نمی‌ کنند. می‌ توانید با مصرف بیشتر لوبیا، انواع میوه و سبزی تازه و دانه‌های کامل مقدار فیبر دریافتی‌ تان را تنظیم کنید و به حد قابل قبولی برسانید.